@freemo @MisuseCase @knittingknots2 Food has utility that you also need every day, but even at $10 a meal, that only comes up to ~310 a month.
To reach the amount I'm paying for rent, every meal I'd be eating would be more than* $30. That's ~5 avocado toasts...per meal, every meal.
That's a cost that would indicate that the "Thing you need" is being charged at luxury pricing, despite not being a luxury, but a thing people need.
There's no reason rent needs to be so high, anywhere.