@kims I just spent more than $5 for one dozen store brand eggs. I also spent $2.50 for a single avocado and $6 for a loaf of bread. 85/15 ground beef is over $7 a pound. A 12 roll package of Cottonelle toilet paper is about $15.
In the greater Las Vegas area you'll pay $4 for a gallon for "regular" gas at name brand stations.
Prices are not down.